V současné době jsou sazby daně z přidané hodnoty 21 a 15 procent. Vláda ovšem chce u některého zboží snížit daň z přidané hodnoty. Od roku 2015 ministerstvo financí plánuje snížit sazbu DPH u léků, knih nebo dětských plen na desetiprocentní sazbu. V návrhu konvergenčního programu se již v roce 2016 počítá se třemi sazbami daně z přidané hodnoty. Sazba 14 procent má být u potravin, vody, tepla a dopravy. Sazba na ostatní zboží a služby bude 20 procent.
Státní rozpočet by měl kvůli snížení sazeb DPH podle propočtů ministerstva přijít o 16 miliard korun. Ministerstvo navrhuje i zvýšit daňovou slevu na dítě o 100 Kč. Pracující důchodci by mohli být potěšeni tím, že stát od příštího roku znovu zavede daňovou slevu ve výši téměř 25 tisíc Kč.
Ministerstvo financí v návrhu konvergenčního programu pro Evropskou unii nepočítá s žádnými změnami firemních daní. Pravděpodobně ani nehrozí tzv. sektorová daň, kterou by musely platit firmy v oblasti bankovnictví, energetiky a telekomunikace. Podle dosud schváleného zákona, který chce nynější vláda změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 procenta.
V příštích letech by ani nemělo dojít k nárůstu daně z příjmů fyzických osob. „Pokud jde o jakékoli další změny v sazbách, ty nejsou součástí koaličního programu, nejsou dohodnuty v rámci koalice a měly by takové rozpočtové dopady, že si to ČR v tom nejbližším období těžko může dovolit, “ uvedl Sobotka. V roce 2016 by se měla zrušit i tzv. solidární daň pro bohaté zaměstnance a živnostníky.
Ke koaličnímu plánu je ovšem skeptický Martin Diviš ze společnosti PricewaterhouseCoopers: „Když přidáme další sníženou sazbu, bude to určitě znamenat administrativu. Moje druhá kritika třetí sazby daně je ve smyslu toho, že vláda řídí sociální politiku přes daně, což není to správné, k čemu by daně mohly být využívány.“
Konvergenční plán by měl být hotov až při předložení na jednání vlády v posledním dubnovém týdnu.