INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Minimální daň 1 000 Kč měsíčně pro OSVČ

9.5.2014

Asociace samostatných odborů (ASO) navrhla při setkání s ministrem financí Andrejem Babišem zdanit živnostníky povinnou minimální daní ve výši 1 000 korun měsíčně. V březnu byla vláda vůči tomuto požadavku skeptická a návrh neprošel. Nyní ovšem odbory vyslovily svůj požadavek znovu.

Tuto minimální daň by podle odborů měli platit všichni živnostníci, kteří mají roční obrat nad 150 tisíc korun. Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek to odůvodnil tím, že: „Je to všechno vyhodnoceno na úkor obratu, takže do 150 tisíc by osoby samostatně výdělečně činné měli stejnou daň jako zaměstnanci. Nad tuto částku obratu by museli platit minimální daň tisíc korun.“ Je to tedy způsob jak OSVČ postavit na stejnou úroveň se zaměstnanci, s čímž řada podnikatelů nesouhlasí. Podle Dufka jsou plány na omezení výdajových paušálů neefektivní a netlačí OSVČ k daňové povinnosti.

Ministerstvo financí plánuje omezit nejrozšířenější výdajové paušály ve výši 60 %. Využívá je přes 300 tisíc podnikatelů. Paušály si budou moci uplatnit jen ti živnostníci, jejichž obrat nepřekročí dva miliony ročně. Omezení se nebude týkat pouze zemědělců a řemeslníků. Ti, kteří překročí obrat dva miliony ročně, budou muset náklady prokazovat účtenkami a fakturami. Do státní kasy by díky tomu mělo přitéct o několik set milionů navíc.

Karel Havlíček (předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR) považuje návrh předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka za „gottwaldovsko-paroubkovský“ výkřik do tmy, hodný pohlavárů Korejské lidově demokratické republiky. Havlíček dále komentoval: „Vůbec nepochopil sociální úlohu živnostníků ve 21. století. Platba tisíc korun měsíčně je jakýsi marketingový pokus o zviditelnění, ale zástupcům odborů vůbec nepřísluší rovnat do řady OSVČ.“ Pokud se návrh zrealizuje, tak podle Havlíčka dává vznikající vláda jasný signál, že nedokáže uřídit státní rozpočet a s předstihem raději zavede nesystémové, plošné výběry, aniž by alespoň naznačila, co pozitivního pro podnikatelský sektor vůbec hodlá učinit.