INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dvě sazby DPH

15.8.2023

Vláda schválila úsporný balíček. Nově budou pouze dvě sazby DPH 12 a 21 procent. Změny by měly platit už od příštího roku. Celkový dopad všech změn DPH na státní rozpočet má být negativní (asi o pět miliard ročně méně).

V současnosti platí tři základní sazby pro daň z přidané hodnoty. Základní sazba ve výši 21 procent a dvě snížené sazby ve výši 15 a 10 procent.

Sjednocení snížených sazeb navrhovala řada ekonomů včetně Národní ekonomické rady vlády. „Povede to k vyšší efektivnosti a transparentnosti systému DPH, omezení příležitostí k daňové optimalizaci a v neposlední řadě k odstranění absurdit jako v případě aplikace tří různých sazeb DPH u točeného piva,“ uvedlo ministerstvo financí.

Do základní sazby DPH ve výši 21 procent se nově přesunou kadeřnické a holičské služby, služby autorů a umělců, úklidové práce, opravy obuvi, kožených výrobků a jízdních kol, přeprava a skladování komunálního odpadu. Do základní sazby se přesune i palivové dřevo, točené pivo, některé tiskoviny, řezané květiny a listoví.

Naopak ke snížení sazby DPH na 12 % dojde u potravin bez nápojů, stavebních prací, dětských autosedaček nebo pohřebních služeb. Sazba DPH se zvýší například i na léky, které byly aktuálně v 10% sazbě. Ze základní sazby do snížené se má naopak posunout příležitostná hromadná autobusová doprava osob. Letecká hromadná doprava cestujících se nově ze snížené sazby přesune do základní sazby.

Jídlo v restauracích má zůstat ve snížené sazbě DPH, avšak nápoje budou v základní sazbě DPH ve výši 21 procent. Výjimkou je pouze kohoutková voda.  V případě, že bude do kohoutkové vody přidán kus ovoce, již se nebude jednat o nápoj ve snížené sazbě, ale uplatní se na něj základní sazba DPH.

Do základní sazby tak spadne i čepované pivo. Dle Hospodářské komory povede zvýšení DPH ke zdražení piva minimálně o pět až sedm korun.

Knihy mají být bez zatížení DPH (nyní se u knih připočítává 10 % DPH). „Na knihy DPH nebude žádné. Je to i v rámci evropských zvyklostí. Zvážili jsme významnost knih pro budoucnost České republiky,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura.